przepis na oliwę magnezową

przepis na oliwę magnezową

Wiele osób zmaga się z niedoborem magnezu. Powoduje to rozdrażnienie, brak koncentracji, złe samopoczucie, zmęczenie, pogorszenie jakości snu, depresje… można by wymieniać bardzo długoŻycie w ciągłym stresie, nieregularny tryb, mała ilość snu, picie kawy i alkoholu, zbyt duża ilość cukru w diecie, a także przyjmowanie wapnia w nadmiarze (co jest promowane w mediach, jako droga do zdrowszego życia!) – to wszystko wypłukuje magnez z naszego organizmu lub przeszkadza w jego wchłanianiu.

Osoby, które mają świadomość niedoboru magnezu, często suplementują ten minerał w postaci tabletek. Jest jednak na to lepszy, tańszy i bardziej efektywny sposób – oliwka magnezowa.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Co to jest oliwka magnezowa?

  • Jak przygotować oliwę magnezową?

  • Jak wybrać siarczan magnezu?

  • Jaka forma magnezu ma najwyższą wchłanialność?

CO TO JEST OLIWA MAGNEZOWA?

Jest to roztwór siarczanu magnezu z wodą. Skąd nazwa oliwka, skoro w jej składzie nie ma ani grama oleju? Jej konsystencja jest ciężka, a po zetknięciu się ze skórą staje się oleista – łatwo ją można rozsmarować.

Wchłanianie magnezu przez skórę

Magnez z układu pokarmowego zazwyczaj wchłania się bardzo słabo. 

Zdecydowanie lepszą metodą jest stosowanie oliwki magnezowej i kąpieli magnezowych. Wtedy nie dość, że powierzchnia na którą oddziałowujemy jest większa, bo jest to w końcu całe nasze ciało a nie tylko część układu pokarmowego, to wchłanialność magnezu przez skórę jest nieporównywalnie wyższa.

Oprócz tych wszystkich pozytywów dorzucę Wam jeszcze jeden – koszt takiej oliwki to kilka złotych. Suplementy mają słabsze działanie i dużo wyższą cenę!

PRZEPIS NA OLIWĘ MAGNEZOWĄ

Czego potrzebujemy:

  • sól epsom (siarczan magnezu siedmiowodny, można zastąpić chlorkiem magnezu sześciowodnym),
  • woda destylowana lub zwykła woda,
  • ulubiony olejek eteryczny (opcjonalnie).

Wykonanie:

Mieszamy siarczan magnezu z wodą (ciepłą) w proporcji 1:1, dodajemy ulubione olejki eteryczne tak, aby uzyskać delikatny i przyjemny zapach. Gotowe!

Jest jednak kilka wskazówek, które warto przeczytać przed wykonaniem swojej – zwłaszcza pierwszej – oliwki magnezowej. Oto one:

– Woda destylowana nie jest konieczna. Używa jej się w celu przedłużenia daty ważności oliwki, jednak jeżeli nie robicie od razu 300ml czy 400ml, oliwka bez problemu będzie spełniała swoją funkcję przy użyciu zwykłej wody. My używamy zwykłej wody z kranu, a oliwkę robimy w pojemniku wielkości 100ml. Używamy jej codziennie.

– Proporcje 1:1 mogą delikatnie podrażniać skórę (wywoływać uczucie swędzenia, itp.). Jest to niegroźne, ale nieprzyjemne. Radzę Wam stopniowo przyzwyczajać skórę do oliwki, zmniejszając proporcję, np. 2:1. Może jednak okazać się tak, że oliwka w proporcji 1:1 nie zrobi na Waszej skórze żadnego wrażenia i wszystko będzie w porządku. Każdy człowiek jest inny.

– Dodawanie olejków eterycznych nie jest konieczne. Tutaj chodzi jedynie o walory zapachowe. Jeżeli ograniczyliście inne dezodoranty (te zawierające aluminium, itp.), taka oliwka świetnie je zastąpi. Ja uwielbiam dodawać zapach lawendy, gorzkiej pomarańczy i  trawy cytrynowej. W sam raz na lato!

– Przed użyciem oliwki, warto zrobić próbę i sprawdzić czy nie jesteście uczuleni, np. na siarkę, jeżeli używacie siarczanu magnezu.

– Osoby z chorobą tarczycy powinny stosować siarczan magnezu zamiast chlorku magnezu.

– Oliwkę najlepiej stosować na suchą, oczyszczoną skórę, np. po kąpieli.

JAKI SIARCZAN MAGNEZU WYBRAĆ?

Sól epsom ma wiele zastosowań, także spożywcze. Dlatego tak ważne jest, aby kupować siarczan magnezu jak najwyższej jakości.

Wybierajcie siarczan farmaceutyczny (siarczan magnezu możecie też znaleźć, np. w sklepie ogrodowym, ponieważ jest to świetny specyfik na ślimaki), najlepiej oznaczony CZDA – co oznacza, że jest to CZysta DAnalizy substancja chemiczna. Oznaczenie CZDA daje gwarancję, że kupujecie siarczan magnezu odpowiedniej czystości.

Tutaj znajdziecie siarczan magnezu oraz chlorek magnezu, który świetnie się sprawdzi przy oliwce magnezowej i kąpielach.